ISKOLA-EGÉSZSÉGÜGYI GONDOZÁSI TERV

ISKOLA-EGÉSZSÉGÜGYI GONDOZÁSI TERV SZÜLŐK RÉSZÉRE

Tisztelt Szülők!

Iskolánkban az orvosi és védőnői ellátás keretei között a következő gondozási tevékenységben részesül gyermeke a 26/1997 (IX.3.) NM rendelet, valamint a szakmai irányelvek alapján.

Kötelező szűrővizsgálatok:

1.évfolyam állapotfelmérése, 2.,4.,6.,8. évfolyam szűrővizsgálata, 16 évesek záróvizsgálata. fejtetű szűrővizsgálat.

Ezen belül a védőnői vizsgálat része:

– a testmagasság, testtömeg, a testi fejlettség és tápláltsági állapot hazai standardok szerinti értékelése,

– a nemi fejlődés nyomon követése,

– az érzékszervek működésének vizsgálata (látás, hallás)

– színlátás vizsgálata a 6. évfolyamon,

– mozgásszervek vizsgálata,

– vérnyomásmérés,

– a pajzsmirigy tapintásos vizsgálata a 4. évfolyamtól,

– általános személyi higiénia és fejtetű szűrése negyedévenként, kiszűrés esetén ellátása a szülő feladata a kapott tájékoztatás alapján

– a pszichés, motoros, mentális, szociális fejlődés és a magatartás problémáinak feltárása.

A kiszűrt rendellenességekről a védőnő tájékoztatja az iskola-, illetve a háziorvost.

Eltérés esetén szakorvoshoz irányítjuk a tanulót és értesítjük a szülőket!

Az orvosi szűrővizsgálat része fizikális belgyógyászati szűrés, mozgásszervek vizsgálata, testi fejlettség és tápláltsági állapot, a nemi fejlődés, a pszichés, motoros, mentális, szociális fejlődés nyomon követése,

és a magatartásproblémák feltárása.

Fokozott gondozás:

A szakorvosi vizsgálatok alapján a gyermek fokozott gondozásban részesül. A gyermek állapotát nyomon követjük, melyhez kérünk minden újabb leletet bemutatni!

Testnevelési kategóriába sorolás:

A szakorvosi leletek alapján az iskolaorvos végzi a védőnő segítségével.

Kötelező védőoltások:

A kötelező védőoltások megtörténtének ellenőrzése a védőnő feladata.

Iskolai kampányoltás keretén belül 6. évfolyamon Diftéria (torokgyík), Pertussis (szamárköhögés),

Tetanus (merevgörcs), Morbilli (kanyaró), Mumpsz (fültőmirigy gyulladás) és Rubeola (rózsahimlő) ellen kapnak emlékeztető oltást.

A 7. évfolyam tanulóit Hepatitis-B (fertőző májgyulladás B típusa) ellen oltjuk.

A 7. osztályos lányok ingyenes, nem kötelező HPV, méhnyakrák elleni védőoltása történik az iskolaorvos által.

Védőnői fogadóóra:

Megadott, illetve előre egyeztetett időpontban fordulhatnak a diákok, szülők, pedagógusok kérdéseikkel a védőnőhöz.

Egészségnevelés:

Tanórákon, valamint tanórán kívül van lehetőség egyes témakörökben a védőnő által megtartott foglalkozásokra. Pl.: egészséges táplálkozás, káros szenvedélyek, higiénia, nemi fejlődés, társas kapcsolatok, egészséges környezet, elsősegélynyújtás, csecsemőgondozás, szerelem és párkapcsolatok.

Higiéniás, balesetvédelmi és tűzvédelmi ellenőrzés.

A balesetek akut ellátása.

A szűrővizsgálatok kötelezőek, amennyiben a szülő nem járul hozzá, jelzést kell tennünk a Népegészségügyi Intézet felé, mely a törvényi szabályozás alapján eljárást indíthat.

Iskola-egészségügyi Szolgálat